Blog > Komentarze do wpisu
Panny młode - ikony

Dziś odbył się wyczekiwany od kilku miesięcy ślub Williama i Kate. Jedną z najpilniej strzeżonych przed ceremonią tajemnic była oczywiście suknia panny młodej. Od jakiegoś czasu toczyły się zaciekłe dyskusje dotyczące projektanta i fasonu  sukni, dziś poznaliśmy prawdę.Kreację zaprojektowała angielska projektantka, Sarah Burton z domu mody Alexandra McQueena. Typowano głównie innych projektantów, z Brucem Odfieldem na czele. Warto się jej lepiej przyjrzeć , nie tylko dlatego, że na długi czas wyznaczy ona bowiem trendy w krawiectwie ślubnym – suknia jest bardzo udana. Delikatna, elegancka, ale też bardzo kobieca. Łącząca tradycję z nowoczesnością. Dopasowana, z koronkowymi rękawami i dekoltem w kształcie litery V, z rozkloszowanym dołem i długim trenem. Porównuje się ją do kreacji ślubnej Grace Kelly.  Czy słusznie? Postanowiłam przyjrzeć się sukni Grace a także kilku innym, które przeszły do historii. Głównie dzięki kobietom, które miały je na sobie, ale niektóre z tych projektów zasługują na uznanie. Spektakularne, zaskakujące, oddają styl i osobowość ich posiadaczek a także obrazują zmiany w modzie. Stały się inspiracjami wielu ślubnych kreacji i do dziś zachwycają.

 

Grace Kelly, ślub z księciem Monako, kwiecień 1956

Bardzo elegancka suknia stworzona przez Helen Rose, zdobywczynię Oscara za stroje dla wytwórni filmowej.

 

Lady Diana & Karol, 29 lipca 1981


Najczęsciej kopiowana suknia ślubna i doprawdy trudno w to teraz uwierzyć – niczym wielka beza, mnóstwo falban, olbrzymie bufiaste rękawy… Cóż, pozostaje nam zrzucić całą winę na lata 80te.

 

Aundrey Hepburn, ślub z Melem Ferrerem, 26 wrzesień 1954


Suknia od Balmain, rozkloszowana, ze stójką, idealna dla filigranowej Aundrey.

 

Yoko Ono, ślub z Johnem Lennonem, 20 marzec 1969


Oryginalna, jak jej właścicielka. Mini spódniczka, podkolanówki i słoneczny kapelusz zamiast welonu.

Innym przykładem typowej dla lat 60-tych sukni była ta założona przez Sharon Tate na ślub z Romanem Polańskim w 1968 roku: 

 

Bianca Jagger & Mick Jagger, 12 maj, 1971

Kreacja godna dziewczyny rockmana - biały garnitur od Yves Saint Laurent i nic pod spodem.Madonna, ślub z Seanem Pennem, 16 sierpień, 1985


Victoria Beckam & David Beckham,4 lipiec 1999Jackie Onassis, ślub z Johnem F. Kennedym, wrzesień 1953


Zaprojektowana przez Ann Lowe, jedna z najsłynniejszych sukien w historii.

Nicole Kidman & Keith Urban,  lipiec 2006

Condé Nast Brides ogłosił tę kreację suknią ślubną stulecia. Zaprojektowana przez Nicolasa Ghesquiere, piękna, romantyczna, w starym stylu… Ale to stwierdzenie jest chyba nieco na wyrost.

Cindy Crawford, ślub z Randem Gerberem, 29 maj 1998


Supermodelka, lata 90-te I popularny w tamtych czasach ślub na plaży . Lekka sukienka od Johna Galliano i bose stopy – swoboda i naturalność, bo nie zawsze trzeba iść w kierunku trenów i stylu na bezę. Ale brak butów sprawdzi się raczej tylko na Bahamach.

Brigitte Bardot, slub z Jacquesem Charrie, 1959


Rozkloszowana sukienka od projektanta Jacquesa Estere w biało - różową krateczkę Vichy – kwintesencja stylu BB.

Elizabeth Taylor, Conrad Hilton Jr., 1950


Satynowej sukni ślubna warta 1500 dolarów, zaprojektowana przez Helen Rose. Suknia ręcznie wyszywana perłami, które przyniosły jej pecha. Elegancka i ponadczasowa.

W tym przeglądzie sukni ślubnych nie może zabraknąć jeszcze jednej:

Carrie Bradshow & Mr. Big. – spektakularna kreacja zaprojektowana przez Vivienne Westwood.piątek, 29 kwietnia 2011, hhhypnotic

Polecane wpisy